Kije trekkingowe czy nordic walking – czym się różnią?

Turystyka piesza cieszy się dziś dużą popularnością. Wystarczy chociażby spojrzeć na chodniki w miastach czy leśne ścieżki podczas cieplejszych dni, aby zorientować się, jak wiele osób maszeruje, trzymając w rękach specjalne kijki. W górach także nie brakuje wędrowców, podpierających się tego rodzaju sprzętem. Jednak tak naprawdę marsz po płaskim terenie i górskim to dwie różne dyscypliny, w związku z tym potrzebują też zupełnie innych akcesoriów. W mieście czy lesie sprawdzą się kije nordic walking, natomiast w góry trzeba zabrać kije trekkingowe. Co warto o nich wiedzieć?

Nordic walking oraz trekking to outdoorowe aktywności fizyczne, niezwykle dobroczynne dla zdrowia. Obie pobudzają do pracy wszystkie partie ciała, wzmacniają mięśnie, ułatwiają zrzucenie zbędnych kilogramów, wspomagają funkcjonowanie układu krążenia i odpornościowego, a także pomagają oderwać się od codzienności. Jednak należy je zdecydowanie odróżniać. Nordic walking odbywa się na płaskim terenie i jest mniej wymagający od trekkingu, który często przebiega w trudnych warunkach, np. w górach. W związku z tym na nordic walking zazwyczaj decydują się osoby starsze, natomiast trekking to domena młodszego pokolenia. Jednak w obu sportach niezbędne są odpowiednie kije.

Kije trekkingowe

W przypadku wędrowania po górach czy innym trudnym terenie nie można obyć się bez właściwych kijków. To one pomagają odciążyć kolana i kręgosłup podczas wspinaczki, a do tego zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo. Przydadzą się zwłaszcza osobom, które podróżują z ciężkim plecakiem, ale i będą użyteczne dla mniej obładowanych turystów. Jakie powinny być dobre kije trekkingowe?

  1. Kije do trekkingu mogą być aluminiowe lub wykonane z włókna węglowego. Pierwszy materiał jest bardziej wytrzymały, drugi natomiast o wiele lżejszy.
  2. Najlepiej wybierać kije trekkingowe z końcówkami z węglika spiekanego, czyli widii. To najbardziej odporne na ścieranie tworzywo.
  3. Kijki mogą składać się z kilku segmentów. Dobrze jest wybrać kije trekkingowe 3-segmentowe, które po złożeniu najłatwiej transportować.
  4. Poleca się kijki z uchwytami piankowymi, które są wygodne i przyjemne w dotyku.
  5. W kijkach bardzo ważny jest także system blokujący, dzięki któremu kijek nie złoży się w trakcie wędrówki. Warto postawić na produkty z zewnętrzną dźwignią.

Kije nordic walking

Nordic walking wywodzi się ze Skandynawii, jednak dziś jest bardzo modny także w Polsce i innych krajach. Kije nordic walking to produkty specjalnie przeznaczone do marszu po płaskim terenie, dlatego nie powinny być mylone z kijami trekkingowymi. Jakie kije nordic walking warto kupić, aby móc spokojnie przemieszczać się po chodnikach i ścieżkach?

  1. Początkującym amatorom nordic walkingu poleca się tańsze kije aluminiowe. Droższe kije z karbonu to dobre produkty dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
  2. Najlepiej wybierać kije z końcówkami z wolframu, który jest bardzo wytrzymały. Jeśli ktoś chce przemieszczać się po asfalcie, powinien dokupić kauczukowe nasadki.
  3. Najwygodniejsze są uchwyty korkowe, jednak przede wszystkim stosowane w droższych produktach. Kije nordic walking mogą mieć też uchwyty elastomerowe lub najtańsze plastikowe.

Warto uprawiać nordic walking czy trekking. To bardzo dobre dla zdrowia dyscypliny, a do tego poprawiają samopoczucie. Aby ułatwić sobie marsz, należy zaopatrzyć się w porządne kije. Wybór jednak nie jest prosty, bowiem producenci oferują bardzo różnorodne wyroby. Kije trekkingowe powinny być aluminiowe lub z włókna węglowego, o końcówkach widiowych, 3-segmentowe i z uchwytami piankowymi. Dobre kije nordic walking to produkty z karbonu, z końcówkami z wolframu, uchwytami korkowymi i wyposażone w wypinaną rękawiczkę.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Ciekawostki,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)