Zmiana koloru auta – różne sposoby

Kiedy decydujemy się na zmianę koloru naszego samochodu, to najprawdopodobniej chodzi nam nie tylko o samo polepszenie jego wyglądu. Najczęściej jest to również chęć wyróżnienia się, albo po prostu nadzieja na ochronę karoserii przed szkodliwym oddziaływaniem czynników takich jak warunki atmosferyczne. W ten sposób najłatwiej jest też o tanią reklamę posiadanej działalności gospodarczej.

Wizyta u lakiernika

Najczęściej korzystamy z najprostszej opcji, jaką jest wizyta u profesjonalisty. Oprócz pomalowania karoserii może on również bliżej się jej przyjrzeć i naprawić ewentualne usterki, lub głębsze zarysowania.

Zazwyczaj plany oddania samochodu do lakiernika powinny iść w parze z gotowym, większym budżetem. Aby oszczędzić trochę grosza można jednak zdecydować się na lakierowanie jedynie niektórych fragmentów samochodu, tak, aby nie wyróżniały się w sposób rażący. Powinny być dobrze dopasowane do reszty auta.

Pierwszym etapem każdej wizyty jest indywidualna wycena potrzeb klienta. Lakiernik ogląda samochód i podaje cenę za pomalowanie wyznaczonych przez nas obszarów. W przypadku całości karoserii najczęściej będzie to kosz kilku tysięcy złotych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na polakierowanie jedynie kilku fragmentów, to wówczas stworzony zostanie specjalny kosztorys. Fragmenty pojazdu wycenia się w okolicach 20-40 złotych, a w przypadku większych powierzchni cena może być podwójna. Malowanie całego auto to około 8 tysięcy. Lakiernik zapyta nas też o to, czy chcemy, aby zajął się wewnętrzną stroną drzwi. Każda taka usługa będzie oczywiście dodatkowo płatna.

Lakier matowy

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na lakier matowy, najprawdopodobniej chodzi nam o wyróżnienie swojego samochodu. Nie możemy jednak zapominać, że pomalowanie auta tego rodzaju lakierem będzie wymagało odpowiedniego dbania o nie. Zaleca się mycie takiego pojazdu jedynie w myjniach ręcznych z uwagi na możliwość porysowania go w tych zautomatyzowanych.

Nowy kolor lakieru samochodowego

Oklejanie samochodu folią

Świetną alternatywą dla malowania samochodu może okazać się oklejenie go folią. Daje to wiele możliwości każdemu kierowcy, a co więcej posiada dużo zalet. Jedną z nich jest sposobność do wybrania koloru i wzoru, którym chcielibyśmy ozdobić auto. Ich gama jest bardzo szeroka, co pozwala na dostosowanie do każdych potrzeb. Co więcej, oklejony pojazd nie jest narażony na zarysowania i uszkodzenia karoserii związane z poruszaniem się po drogach. Kiedy będziemy sprzedawać samochód, osoba, która chciałaby go kupić może też chcieć, aby posiadał on oryginalny lakier. Folia, którą okleimy karoserie jest bardzo łatwo usuwalna, a samo jest założenie dużo tańsze od lakierowania.

Aby okleić samochód folią powinniśmy oddać go w ręce specjalisty w tej dziedzinie- wrapperowi. Inaczej możemy narazić się na niedokładny zabieg, który może mieć fatalne skutki.

Sam proces wydawać by się mógł prosty, ponieważ polega jedynie na dokładnym odmierzeniu powierzchni, a następnie naniesieniu folii i przytwierdzeniu jej za pomocą ciepłego powietrza. Na końcu usuwa się pęcherzyki powietrza i odcina zbędne fragmenty.

Koszt procesu różni się w zależności od materiału. Najdroższe folie mogą kosztować do 6 tysięcy złotych.

Natryskiwanie foli (gumy, tzw. Dip)

Innym sposobem pokrywania powierzchni auta jest natryskiwanie specjalnej gumy. Jej warstwa jest grubsza od folii, co gwarantuje większą wytrzymałość na zarysowania. Co więcej, w ten sposób można zakryć wszelkie niedoskonałości w karoserii.

Przed nanoszeniem takiej folii, powierzchnię należy dokładnie umyć i odtłuścić. Guma nie zostawia zacieków, a dodatkowo cały proces będzie bardzo podobny do tego przedstawionego powyżej.

Koszt natryskiwania folii to około 2000 złotych. W porównaniu do innych propozycji zmienienia koloru samochodu jest to stosunkowo niewiele. Ceny takiej gumy zaczynają się od 100 złotych za litr.

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)