O czym musimy pamiętać przy kupnie/sprzedaży samochodu?

Wbrew pozorom, zakup lub kupno własnego samochodu jest niezwykle skomplikowanym procesem, który wymaga dopilnowania wielu szczegółów oraz detali, które uchronią nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak dokładnie powinna wyglądać umowa kupna bądź sprzedaży auta.

W internecie znaleźć można wiele gotowych umów kupna/sprzedaży samochodu. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich treść, ponieważ często zawierają one liczne błędy prawne oraz nieścisłości. Warto wiedzieć, które elementy umowy są najważniejsze podczas jej podpisywania.

Umowa kupna/sprzedaży auta nie musi występować w formie drukowanej. Może być również zapisana odręcznie na papierze, jednak powinna być przede wszystkim czytelna i tak samo brzmiąca w dwóch egzemplarzach. Każda strona umowy powinna zostać również podpisana przez wszystkie osoby, których dotyczy dana transakcja.

Jakie elementy są kluczowe podczas zawierania takiej umowy? Najważniejsze są szczegółowe dane sprzedającego, które pozwalają na jej dokładną identyfikację. Oprócz imienia i nazwiska powinien to być między innymi numer PESEL, adres zameldowania osoby, na którą pojazd został zarejestrowany, a także numer dokumentu, na podstawie którego zostały sporządzone dane. Nie jest konieczne podawanie numeru NIP. Dana te powinny być skonfrontowane z wpisami w dowodzie rejestracyjnym samochodu oraz w dowodzie osobistym. W przypadku danych kupującego, prócz imienia i nazwiska uwzględnić należy PESEL, numer dowodu tożsamości oraz adres zameldowania.

W przypadku, w którym auto posiada współwłaścicieli, również ich dane powinny zostać uwzględnione na każdej z kopii umowy. Te osoby także muszą podpisać dokument osobiście lub przez pełnomocnika.

Dane pojazdu, które zostały umieszczone w umowie, w jednoznaczny sposób powinny pozwalać na dokładną identyfikację samochodu. Należy podać więc markę oraz model samochodu, a także jego numer rejestracyjny, numer nadwozia oraz rocznik. Można dodać również stan oraz przebieg licznika.

Zawarcie umowy

Podczas kupna samochodu, należy sprawdzić przede wszystkim czy osoba sprzedająca ma prawo do jego sprzedaży. Można wnioskować również o przedstawienie faktury za zakup bądź umowę sprzedaży, na podstawie której auto zostało nabyte.

Bardzo ważnym elementem umowy kupna/sprzedaży auta jest kwota transakcji, bez podania której jest ona nieważna. Powinna ona zawierać również informację na temat sposobu rozliczenia (przelew czy gotówka). Najlepszym rozwiązaniem jest płatność przelewem, ponieważ ten sposób zostawia ślad w historii naszego rachunku. Nie powinno się podawać jednak kwot innych niż rzeczywiste, ponieważ może to prowadzić do oszustw i wyłudzeń.

Jeżeli wartość zawieranej umowy przekracza 1000 zł, stanowi ona podstawę do obliczenia podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Według przepisów stanowi on 2 procent wartości rynkowej samochodu. Osoba kupująca powinna zapłacić go w przeciągu 14 dni od zawarcia transakcji.

Warto również zawrzeć w umowie wpis dotyczący odpowiedzialności za zatajenie wad ukrytych. Jeżeli umowa związana jest z kupnem uszkodzonego pojazdu, warto wyszczególnić wszystkie wady, które istotnie wpłynęły na obniżenie jego wartości.

Zaraz po sprzedaniu auta, należy zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji. W takiej sytuacji otrzymujemy zaświadczenie, które należy przechowywać zabezpieczone, najlepiej razem z umową. W takiej sytuacji, jeżeli ktoś dokona szkody pojazdem, a dane w CEPiKu wskazują na nas, unikniemy dodatkowych kłopotów.

Kategorie: Prawo,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)