Jak wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny?

Już w XVII wieku angielski naukowiec, Robert Hook, opracował prawo mówiące, że ciało odkształca się pod wpływem działającej na nie siły w stopniu wprost proporcjonalnym do wartości tej siły. Co ma wspólnego stare prawo Hooka z narzędziami mechanicznymi? Znajduje zastosowanie w konstrukcji i użytkowaniu klucza dynamometrycznego, zwanego też siłownikiem. Jak przydaje się to w praktyce i jak wybrać najlepszy klucz dynamometryczny na użytek domowy lub zawodowy?

Do czego służy klucz dynamometryczny?

Klucze dynamometryczne można znaleźć w wyposażeniu każdego mechanika. Osoby, które lubią samodzielnie majsterkować i zajmować się drobnymi naprawami, także cenią pomoc tego narzędzia. Klucz dynamometryczny posiada wbudowaną sprężynę oraz czujnik, który mierzy siłę wkładaną w dokręcanie lub odkręcanie elementu.

Swoją zasadniczą rolę spełnia podczas dokręcania śrub. W nowoczesnych modelach można ustawić konkretną wartość i dokręcać śrubę do momentu usłyszenia kliknięcia. Taki mechanizm pozwala łatwo i zarazem bardzo precyzyjnie kontrolować, jak mocno dokręcana jest śruba i nie uszkodzić łączonych elementów. Dzięki zastosowaniu klucza nie trzeba już zdawać się na zawodne "wyczucie" - możliwe jest połączenie elementów z dokładnie taką siłą, jaką określił w specyfikacji producent.

Klucze dynamometryczne pozwalają ustalić tak zwany moment dokręcania - czyli ten moment, w którym koła czy element głowicy silnika jest już dokręcony odpowiednio mocno. To bardzo istotne w przypadku elementów z aluminium, ale i przy pracy z innymi materiałami.

klucz dynamometryczny

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Istnieją rozmaite rodzaje tego narzędzia. Najprostsze modele ułatwiają komfortową pracę we własnym warsztacie, a profesjonalne, dość drogie modele stanowią niezbędne wyposażenie mechanika. Oto najpopularniejsze typy kluczy dynamometrycznych:

  • łamany,
  • elektroniczny,
  • wskazówkowy,
  • mechaniczny.

Jakie podstawowe różnice między nimi warto znać, szykując się do wyboru i zakupu klucza? Mechaniczny klucz dynamometryczny jest najpopularniejszym modelem. Gdy siła osiąga ustalony moment, zapadka blokuje klucz z charakterystycznym kliknięciem. Klucze łamane są prostsze w budowie - sygnałem przekroczenia siły jest tu "złamanie" przedniej części klucza o około 20 stopni. W kluczu wskazówkowym znajduje się skala z podziałką oraz wskazówką - należy śledzić siłę dokręcania. Z kolei nowoczesne klucze elektroniczne wyświetlają aktualne ustawienia i wartość siły na wyświetlaczu LCD.

Klucz dynamometryczny - jaki wybrać?

W sklepach sprzedających profesjonalne narzędzia, takich jak Narzędzia Czyżycki, można kupić rozmaite klucze dynamometryczne, a także oddać je do skalibrowania.  Ale który z nich najlepiej wybrać?

Proste klucze wskazówkowe są niedrogie i wystarczające w domowej "majsterkowni". Dużą popularnością cieszą się także klucze mechaniczne ("klikowe"). W warsztatach świadczących usługi zewnętrznym klientom sprawdzają się klucze łamane, choć przyszłość zdecydowanie należy do tych elektronicznych - najbardziej dokładnych i profesjonalnych.

Kategorie: Ciekawostki,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)