Auto Detailing dla początkujących


Auto Detailing to proces, w ramach którego przeprowadzane są zaawansowane zabiegi pielęgnacyjne konkretnego pojazdu. Dotyczy to zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części pojazdu, dzięki czemu zwiększona zostaje jego estetyka oraz komfort korzystania z samochodu. Oprócz tego, przeprowadzając regularny auto detailing możemy liczyć na to, że pojazd będzie nam służył przez długie lata, a jego wartość znacząco wzrośnie. Jeżeli nie wiesz jakie produkty wybrać do pielęgnacji swojego pojazdu, napewno zainteresuje Cię strona: www.autokosmetykaranking.pl

Auto detailing - podział

- detailing wnętrza – czyli czyszczenie, ewentualna regeneracja, zabezpieczenie oraz konserwacja wnętrza pojazdu, w tym także bagażnika.

W ramach detailingu wnętrza samochodu między innymi prana jest tapicerka oraz czyszczone są fotele skórzane, wykładziny czy kokpit. Wszystko to po to, aby prezentowały się tak samo jak w zupełnie nowym samochodzie. Aby możliwe było osiągnięcie takiego efektu stosowane są specjalistyczne środki kosmetyczne, maszyny parowe oraz piorące i inne specjalistyczne przyrządy, które pozwalają dotrzeć do każdego miejsca w pojeździe.

-detailing zewnętrzny – czyli czyszczenie wszystkich elementów zewnętrznych pojazdu, przy pomocy specjalistycznych preparatów oraz glinki, a także regeneracja powierzchni lakieru i reflektorów

Auto detaliing -  pojęcia 

1. AIO All in one – preparat, który pozwala na szybkie zatroszczenie się o kompleksową pielęgnację pojazdu, gdyż jednocześnie poleruje, oczyszcza oraz nabłyszcza on powierzchnię lakieru.

2. APC (All Purpose Cleaner) – środek używany do czyszczenia, który odtłuszcza, i usuwa zabrudzenia zarówno w środku, jak i na zewnątrz pojazdu.

3. Cleaner – środek ten oczyszcza powierzchnię lakieru z wszelkich zanieczyszczeń, przygotowując go tym samym do nałożenia wosku albo sealant. Cleaner sprawia również, że wosk i sealant lepiej wiążą się z lakierem.

4. Dekontaminacja – czyli proces mający na celu dogłębne oczyszczenie powierzchni lakieru. W jego ramach stosowane są specjalistyczne preparaty chemiczne, które są w stanie rozpuścić nawet mocne zanieczyszczenia, takie jak opiłki żelaza, żywica, smoła czy chociażby organiczne pozostałości po owadach. W tym przypadku, lakier jest także oczyszczany poprzez glinkowanie.

5. Dresing – dzięki zastosowaniu tego specjalistycznego preparatu możliwe jest osiągnięcie efektu rewitalizacji kolorów oraz ogólnej poprawy wyglądu poszczególnych powierzchni w środku i na zewnątrz pojazdu. Należy przy tym pamiętać, że przed zastosowaniem tego środka, musimy dokładnie oczyścić daną powierzchnię z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

6. Glinka – przy pomocy glinki można mechanicznie oczyścić daną powierzchnię z przyspolonych zanieczyszczeń. Posiada ona różne stopnie twardości. Najtwardsze rodzaje glinki wykazują najwyższą skuteczność, ale jednocześnie ryzyko uszkodzenia lakieru jest większe, dlatego należy dokonywać wyboru opierając się na tym jaki jest stan lakieru na naszym pojeździe.

7. IPA alkohol izopropylowy – wyciąga z rys wszelkie pozostałości po środkach polerskich, dzięki czemu nawet po polerowaniu jesteśmy w stanie ocenić jaki jest rzeczywisty stan powierzchni samochodu.

8. Politura (Glaze) – odżywka do lakieru, która nie tylko odżywia jego powierzchnię, ale również daje efekt mokrego połysku oraz sprawia, że ma on głębszy kolor.

9. Sealant – wosk syntetyczny, który przede wszystkim ma zabezpieczać lakier przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest on trwalszy od naturalnych wosków, zapewnia powierzchni pojazdu lepszą ochronę, ale nie gwarantuje tak samo dobrych efektów wizualnych.

10. Wosk naturalny – zabezpiecza powierzchnię lakieru samochodu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest mniej trwały niż sealant, ale jednocześnie nadaje powierzchni lakieru większą głębię oraz połysk.

12. Quick Detailer – ten specjalistyczny preparat używany jest w celu usunięcia delikatnych zabrudzeń z powierzchni lakieru, ale stosuje się go również po to, aby wydobyć większą głębie jego koloru oraz blask. Oprócz tego, można go zastosować do nacierania szyb, co daje efekt niewidzialnej wycieraczki, oraz jako lubrykantu podczas glinkowania samochodu.

 

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)