Czy warto zwiększyć moc silnika?

​Tuning samochodowy to temat, który budzi w kierowcach różne emocje i posiada zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jest to jednak proces, który niezaprzeczalnie pozwala na nadanie sportowego charakteru i indywidualizmu oraz zwiększenie komfortu jazdy.

Czym dokładnie jest chiptuning?

Chiptuning to specjalny rodzaj modyfikacji auta, która polega na przeróbce oprogramowania komputera sterującego pracą silnika (Electronic Control Unit, w skrócie ECU). ECU jest elektronicznym modułem sterującym, którego zadaniem jest kontrola nad poprawną pracą silnika samochodowego czy pozostałych podzespołów, takich jak układy elektroniczne ABS czy TCS. Chiptuning polega więc na wgraniu takiego programu do sterownika, który przyczyni się do zwiększenia mocy oraz momentu obrotowego.

Głównym efektem chiptuningu jest zwiększenie osiągów silników. W zależności od typu samochodu mogą one wynosić odpowiednio:

  • - 5-10% zwiększenia mocy w przypadku chipów do silników wolnossących (silników bez kompresorów powietrza),
  • - 20-25% zwiększenia mocy w przypadku chipów do silników doładowanych (silników posiadających kompresory powietrza).

Warto zaznaczyć, że przy zachowaniu określonych norm emisji spalin, taka modyfikacja wykonana przez fachowca, jest całkowicie zgodna z przepisami prawnymi. Jednocześnie, nie każdy samochód może zostać przedmiotem chiptuningu – do modyfikacji nie nadadzą się przede wszystkim starsze modele samochodów, w których silnik posiada inne sterowanie mechaniczne lub niesprawne jednostki. Do przeróbek będą się natomiast nadawać sprawne modele z silnikami różnego rodzaju – z silnikami zasilanymi benzyną, olejem napędowym czy wyposażone w elektronikę, która steruje zasilaniem.

Kolejnym ważnym aspektem chiptuningu będzie fakt, że zgodnie z przepisami, w przypadku zwiększania mocy o więcej niż o 5%, konieczna jest ponowna rejestracja auta w urzędzie. 

Czy warto zwiększyć moc silnika?

Pasjonaci tuningu i specjaliści wskazują na szereg korzyści, które wynikają z chiptuningu. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się przede wszystkim: 

  • - wyższa moc i moment obrotowy – główna przyczyna przeprowadzania chiptunignu, pozwala na uzyskanie pełnego potencjału samochodu i przyjemności z dynamicznej, bezpiecznej jazdy,
  • - zmniejszenie zużycia paliwa – efekt lepszej wydajności spalania, dodatkowo często przy chiptuningu stosuje się także ecotuning,
  • - zwiększona zwrotność i dynamika samochodu – chiptuning pozwoli na płynne przyspieszenie oraz ułatwione wyprzedzanie czy dynamiczne omijanie przeszkód, przydatne zwłaszcza w przypadku cięższych samochodów oraz kamperów,
  • - zwiększony komfort prowadzenia samochodu – w tym m. in. ułatwione pokonywanie wszelkiego rodzaju wzniesień.

Chiptuning warto przeprowadzić zwłaszcza ze względu na fakt, że dany silnik może mieć różne osiągi ze względu na wprowadzone przez producentów samochodowych pewnych ograniczeń i tym samym powstawania ukrytych rezerw mocy. Ograniczenia te są nakładane jako zabezpieczenie na wypadek niewłaściwego użytkowania czy złego serwisowania auta. Dlatego właśnie w przypadku świadomych i odpowiedzialnych kierowców chiptuning jest świetnym sposobem na wyciągnięcie potencjału silników.

Warto podkreślić, że głosy osób będących przeciwnikami chiptuningu, są zazwyczaj oparte na przykładach nieprofesjonalnie przeprowadzonych modyfikacji, które spowodowały uszkodzenia czy przykładowo osiąganie zbyt wysokich temperatur spalin. Dlatego tak ważne jest wykonanie chiptuningu przez specjalistów, co zapewni pewne i bezpieczne zmodyfikowania auta w taki sposób, który podniesie bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z naszej jazdy. 

Jeżeli potrzebujesz sprawdzonego zakładu, który zwiększy moc twojego silnika, skorzystaj z usług firmy lukchip.pl. Oferuje ona profesjonalny chiptuning niemal każdej marki samochodu.

Artykuł partnera

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)