Poznaj naprawy samochodowe, które wykonasz bez pomocy specjalisty

​Naprawy samochodowe do tanich nie należą i wie to każdy kierowca. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wiele z nich można wykonać samodzielnie. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli żadnych zaawansowanych napraw, lecz takie podstawowe. Dzięki nim sporo zaoszczędzicie, a przy tym będziecie dumni, że samodzielnie udało Wam się je wykonać. Poznajcie więc naprawy, które zrobicie sami, bez pomocy specjalisty.

Krok po kroku – jak naprawić lusterko samochodowe?

Wystarczy tylko chwila nieuwagi i już niestety uszkodzenie samochodu gotowe. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń lusterka. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowego. Owszem pomysł nie jest zły, ale pod warunkiem, że posiadacie samochód kilkuletni i zakupicie zamiennik. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy posiadacie nowszy model samochodu i chcecie kupić oryginalne lusterko, bo wtedy już cena jest znacznie wyższa. Na szczęście możecie samodzielnie je naprawić, jeśli nie jest elektrycznie sterowane. W przypadku wymiany należy delikatnie podważyć zatrzaski, następnie wyciągnąć je z ramki. Wtedy pozostaje już tylko wymienić część szklaną. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy uszkodzeniu uległa zarówno obudowa, jak i część szklana, ale i taka naprawa jest możliwa do wykonania samodzielnie. Tutaj zasada jest prosta, wystarczy tylko najpierw zdemontować lusterko, następnie używając spawarki do łączenia plastiku zespawać uszkodzone elementy oraz oczywiście wymienić część szklaną. Jest to naprawdę proste, a efekt, który uzyskacie jest naprawdę dobry. Należy tutaj pamiętać o ostrożności i zachowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak naprawić hamulec ręczny?

Hamulec ręczny najczęściej używany jest podczas postoju samochodu, gdy droga jest nierówna i nie chcemy, aby pojazd z niej zjechał. Ale oczywiście hamulca można użyć również w awaryjnej sytuacji, gdy zwykły zawiedzie. Dlatego też gdy dojdzie do jego awarii nie należy jej bagatelizować, uznając, że rzadko się z niego korzysta, bo to nieprawda. Tutaj musicie wiedzieć, że występują trzy rodzaje hamulców awaryjnych. Najczęściej jest to ręczny tradycyjny, który posiada dźwignię i linkę. Dotyczy to przeważnie starszych pojazdów. Drugim z nich jest elektromechaniczny ręczny, a trzecim – elektryczny. Zasada działania generalnie jest taka sama, choć sposób uruchamiania nieco inny. Jeżeli macie podejrzenia, że coś z Waszym hamulcem jest nie tak, to warto to sprawdzić. Najlepiej to zrobić wjeżdżając na jakieś wzniesienie, a następnie pozwolić samochodowi się staczać. Pozostaje już tylko spróbować zatrzymać go przy użyciu hamulca ręcznego. Jeżeli to się nie uda, to oznacza, że konieczna jest naprawa. Przyda Wam się śrubokręt, podpórka do auta i podnośnik, a dla bezpieczeństwa także pomoc drugiej osoby. Gdy już umieścicie samochód na podnośniku i zablokujecie zarówno przód, jak i tył, to koniecznie wrzućcie bieg, a następnie dokręćcie śrubę służącą do regulacji hamulca awaryjnego. Zazwyczaj efekt blokowania kół uzyskacie już na drugiej bądź trzeciej zapadce.

Jak naprawić uszkodzony zderzak?

Wiele awarii dotyczy właśnie zderzaków. Na szczęście samodzielna naprawa tego pękniętego elementu jest stosunkowo prosta. Jeżeli jednak zdecydujecie się na naprawę u mechanika, to musicie liczyć się z kosztem ok. 500 zł. Na samym początku będziecie potrzebować zestaw naprawczy, a więc żywicę i matę szklaną, a także szpachlę, klocek szlifierski oraz papier ścierny. W pierwszym etapie używamy spawarki. Pamiętajcie, że spawarek do plastiku jest bardzo wiele i nie musicie wybierać najdroższego modelu, wystarczy ten budżetowy, za niewielkie pieniądze. Gdy już zespawacie poszczególne elementy, wyszlifujcie je, następnie nałóżcie matę z żywicą. Takich warstw nie należy nakładać więcej niż trzy. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie pamiętajcie, aby mata była obficie nasączona żywicą. Pozostaje już zeszlifować powierzchnię przy użyciu klocka z korka lub gąbki. Teraz czas na szpachlowanie oraz nałożenie podkładu. Pozostaje już tylko przygotowanie do lakierowania i w tym celu należy zastosować papier ścierny o gradacji P600 lub P800. Ostatni etap wydaje się najtrudniejszy, wszak wymaga dużej precyzji, bo czeka Was lakierowanie.

Jak naprawić uszkodzoną tapicerkę?

Samodzielnie można naprawić nawet tapicerkę w samochodzie i jest to proste. Najlepiej zastosować taśmę naprawczą. Dzięki temu dziura nie będzie widoczna. Można także wypełnić ją pianką poliuretanową. Jeżeli natomiast doszło do uszkodzenia brzegów poprzez żar papierosa, to wystarczy przyciąć ten materiał, następnie umieścić w nim piankę oraz taśmę.

Oto kilka naszych propozycji. Koniecznie z nich skorzystajcie. Dzięki temu sporo zaoszczędzicie.

Artykuł partnera

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)